Nowe lokale nie stanieją
Rozmowa | Mieszkaniówkę, wykonawców i producentów materiałów wpędzą w kłopoty dotacje z budżetu.
Rz: Spowolnienie gospodarcze, spore bezrobocie, cięcia płac, oszczędności w budżetach rodzinnych, dołek w kredytach hipotecznych... A sprzedaż nowych mieszkań była w 2013 r. najlepsza od kilku lat. Kto kupuje mieszkania w takiej sytuacji?
Kazimierz Kirejczyk: Aby uzyskać tak dobre wyniki sprzedaży, deweloperzy musieli sprzedawać mieszkania wielu różnym grupom nabywców. Oprócz młodych ludzi, kupujących swoje pierwsze lokum, kilkanaście tysięcy transakcji w skali kraju na rynku pierwotnym zawarli w ubiegłym roku inwestorzy kupujący za gotówkę. Były to osoby czekające od kilku lat na okazję, np. na spadki cen po boomie, aby wreszcie poprawić sobie warunki mieszkaniowe. Możemy w tym przypadku mówić o zrealizowaniu się tzw. odroczonego popytu.
W ciągu miesiąca Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał ponad 1300 kredytów w programie „Mieszkania dla młodych". Czy będzie tak wielu chętnych na budżetowe wsparcie, że zabraknie pieniędzy w BGK, bo ma on limity środków na każdy rok?
Rzeczywiście, program MdM będzie miał istotny wpływ na tempo i skalę sprzedaży tańszych mieszkań w najbliższych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta