Na podatku od nieruchomości firma też może zaoszczędzić
Optymalizacja | Warto rozważyć wynajęcie gruntu czy budynku innemu podmiotowi na działalność, której prowadzenie zapewnia zwolnienie od daniny. Skorzysta z niego właściciel obiektu, gdyż to on, a nie najemca, jest podatnikiem.
Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są m.in. grunty i budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za takie grunty i budynki ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych uznaje grunty i budynki będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych i gruntów związanych z takimi budynkami, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych (art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy).
Z definicji tej wynika, że w zasadzie już samo posiadanie przez przedsiębiorcę danego gruntu czy budynku (niemieszkalnego) rozstrzyga, że jest on związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, tzn. nie ma znaczenia, czy jest on w danej chwili faktycznie wykorzystywany dla potrzeb tej działalności. Nie jest to uregulowanie korzystne dla przedsiębiorców. Pomimo bowiem braku faktycznego wykorzystywania danej nieruchomości w prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej jest on zobowiązany, przez sam fakt bycia jej właścicielem, do opodatkowania według najwyższej stawki podatku od nieruchomości (por. również m.in. wyrok WSA w Poznaniu z 17 września 2013 r., III SA/Po 356/13; wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 17 lipca 2013 r., I SA/Go 274/13).
Warunki z ustawy
Ustawa o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta