Muzyka zarabia dzięki cyfryzacji
rynek rozrywki | Przychody z samych subskrypcji serwisów streamingujących muzykę w sieci w 2013 roku po raz pierwszy przekroczyły miliard dolarów.
magdalena lemańska
Choć cała branża lekko się w ubiegłym roku skurczyła – jej wpływy spadły o 3,9 proc., do 15 mld dol. – są powody do optymizmu. Z corocznego podsumowania Światowego Stowarzyszenia Branży Fonograficznej IFPI wynika, że głównym winnym spadku jest rynek japoński, a nie niekorzystne trendy w całej branży.
Japonia, która odpowiada za jedną piątą światowego rynku muzyki, odnotowała w ubiegłym roku załamanie w branży – wpływy z muzyki spadły tam o 16,7 proc.
– Japoński rynek przeobraża się teraz, wpływy z dzwonków na komórki i płyt dopiero zaczynają tam teraz spadać, a nie nadrabiają ich jeszcze wpływy z subskrypcji serwisów streamingujących muzykę w sieci (umożliwiających słuchanie bez ściągania jej na urządzenie – red.) – podaje IFPI.
28 mln ludzi płaci serwisom w sieci
Gdyby jednak wyłączyć wpływ Japonii na globalny rynek, okazuje się, że byłby on stabilny (skurczyłby się r./r. zaledwie o 0,1 proc.), mimo spadku wpływów ze sprzedaży płyt na nośnikach o 11,7 proc. (do 7,73 mld dol.) i niewielkiego spadku kondycji rynku licencji do korzystania z muzyki w filmach, reklamach itp. (patrz wykres).
Spadki ze sprzedaży muzyki na płytach z powodzeniem nadrabiały bowiem rosnące przychody z muzyki cyfrowej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta