Tusk musi być asertywny wobec Unii
Premier powinien dziś zawetować rozwiązania klimatyczne, które mogą wyniszczać polską gospodarkę – pisze lider Solidarnej Polski.
Przyszłość polskiej i europejskiej energetyki zależy od tego, jak zachowa się Donald Tusk dziś na unijnym szczycie w Brukseli. Zaostrzenie obecnej polityki klimatycznej będzie oznaczać, że Unia zamiast sankcji oferuje Moskwie nagrodę za aneksję Krymu. Kreml otrzyma na talerzu dalsze uzależnienie Europy od rosyjskich surowców energetycznych i wzrost cen energii w UE. Jedyną odpowiedzią na kontynuację klimatycznego szaleństwa może być weto Tuska. Putin w trakcie kryzysu ukraińskiego pokazał, że już dziś trzyma gospodarki państw europejskich na krótkiej gazowej smyczy. Jeśli weta zabraknie, ta smycz będzie jeszcze krótsza.
Cena emisji
Premier Jarosław Kaczyński w 2007 r. i premier Donald Tusk rok później zgodzili się na unijną politykę klimatyczną. Jej celem jest rezygnacja z energii uzyskiwanej z węgla jako rzekomo przyczyniającej się do wzrostu temperatury na świecie i zastąpienie jej innymi źródłami, m.in. gazem i atomem. Pierwsze skutki owej zgody odczują już wkrótce odbiorcy prądu w Polsce, gdyż od zeszłego roku wszystkie firmy wytwarzające energię elektryczną muszą dokupić brakujące im uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, który z parą wodną unosi się z chłodni elektrowni.
Decyzja, jaką ma dziś podjąć Rada Europejska, spowoduje dramatyczny wzrost cen prądu w Polsce
Chociaż mamy spowolnienie gospodarcze i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta