Kiedy można oddać lokal firmy w podnajem
DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA | Instrumenty umożliwiające przedsiębiorcom dostosowanie się do ewentualnych zmian koniunktury oraz sytuacji finansowej najemcy powinny być przewidywane w kontraktach najmu.
Umowa najmu jest jednym z najpowszechniejszych sposobów zapewnienia przedsiębiorcom oraz innym podmiotom miejsca na prowadzenie ich codziennej działalności. Dlatego też tak ważne jest należyte oraz dokładne przemyślenie oraz doprecyzowanie poszczególnych postanowień umowy najmu tak, aby zabezpieczała ona w najszerszym możliwym zakresie interesy stron. Jest to o tyle uzasadnione, o ile umowy najmu zawierane przez przedsiębiorców na potrzeby prowadzonej przez nich działalności są długoterminowe, a tym samym muszą przewidywać instrumenty umożliwiające dostosowanie się do ewentualnych zmian koniunktury oraz sytuacji finansowej najemcy.
Minimalizacja kosztów
Jednym z powszechnych sposobów minimalizacji przez najemcę kosztów prowadzonej działalności związanej z wynajmowaną powierzchnią w okresie dekoniunktury jest podnajęcie jej części bądź całości podmiotowi trzeciemu, który nie był stroną pierwotnej umowy najmu. Wbrew pozorom takie działanie nie zawsze jest dopuszczalne i może za sobą pociągać określone skutki prawne. Nierzadko przedsiębiorcy nie zdają sobie z tego sprawy, narażając się na daleko idące konsekwencje.
Dwa rozwiązania
W omawianym zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta