Siła robocza w Polsce wciąż jest tania
gospodarka | Za godzinę pracy w przemyśle trzeba w kraju zapłacić średnio 7,5 euro, podczas gdy w Niemczech prawie pięć razy więcej. Ale w Bułgarii koszt jest o połowę mniejszy niż u nas.
Anna Cieślak-Wróblewska
Koszty pracy w przemyśle w 2013 r. wynosiły średnio 7,5 euro za godzinę – wynika z wyliczeń „Rz" na podstawie podanych wczoraj danych Eurostatu. W porównaniu z 2012 r. to wzrost o 3,3 proc.
Na taką dynamikę wpływ miały przede wszystkim ostatnie miesiące. W sektorze przemysłowym w IV kw. koszty pracy wzrosły o 4 proc. (wobec IV kw. 2012 r.), w usługach o 6,2 proc., a w budownictwie – o 7,7 proc.
Koszty pracy to nie tylko wynagrodzenia wypłacane pracownikom, ale także obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, zdrowotne i inne. W porównaniu z Zachodem zatrudnienie pracownika w Polsce wciąż jest stosunkowo tanie. W Niemczech godzina pracy w przemyśle to wydatek rzędu 36,4 euro, a w Szwecji – 44,8 euro.
Ale w porównaniu z krajami regionu nie wypadamy już tak atrakcyjnie (z punktu widzenia inwestorów zagranicznych). W fabryce na Litwie pracownika można zatrudniać średnio za 6 euro za godzinę, a w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta