Gdy akcjonariusz przejmuje spółkę komandytowo-akcyjną
Ustawa o CIT nie reguluje konsekwencji podatkowych połączenia przez przejęcie w przypadku, gdy przejmujący jest spółką kapitałową, a przejmowany – osobową. W takim przypadku zastosowanie znajdą zasady ogólne. Gdy podmiot przejmujący jest wspólnikiem s.k.a., część jej majątku jest w momencie przejęcia majątkiem spółki kapitałowej. Nie mamy zatem do czynienia z przychodem.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 12 lutego 2014 r. (I SA/Wr2032/13).
Spółka planuje przejęcie spółki komandytowo-akcyjnej (s.k.a.), w której posiada akcje. Przejęcie nastąpi w trybie art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h. przez przeniesienie całego majątku s.k.a. na spółkę w zamian za udziały wydane wspólnikowi s.k.a., tj. komplementariuszowi. Miała wątpliwości, czy wskutek przejęcia spółki komandytowo-akcyjnej powstanie po jej stronie dochód podlegający opodatkowaniu CIT.
Zdaniem spółki nie, ponieważ ustawa o CIT nie określa konsekwencji podatkowych połączenia przez przejęcie spółki osobowej przez spółkę kapitałową. Brak regulacji należy uznać za wyłączenie takiego zdarzenia z opodatkowania CIT. Nawet rozpatrując skutki na gruncie CIT, przy uwzględnieniu zasad ogólnych, dochód nie powstanie. Do przychodów nie zalicza się bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta