Co z zasiłkiem po śmierci dziecka
ŚWIADCZENIA | Regulacje dotyczące wypłat zasiłków macierzyńskich są krzywdzące dla rodziców, którzy stracili jedno z niemowląt z ciąży mnogiej. Luki w przepisach łata ZUS i praktyka.
14 dni na złożenie wniosku
Pracownica urodziła bliźniaki, ale w 28. tygodniu życia jedno z dzieci zmarło. Kobieta pobierała 100-proc. zasiłek macierzyński. Złożyła wniosek o wybranie dodatkowego urlopu macierzyńskiego trzy dni po śmierci dziecka. Czy możemy przyjąć, że złożyła go terminowo i dalej wypłacać świadczenie?
Tak.
Co do zasady mama wybierająca na raty urlopy rodzicielskie musi pamiętać, aby wniosek w tej sprawie złożyć przynajmniej na 14 dni przed startem kolejnej części wolnego (w tym przypadku dodatkowego urlopu macierzyńskiego). Wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego z tytułu urodzenia bliźniaków to 31 tygodni. Zgodnie z regułami określonymi w art. 1801 k.p. § 2 zdanie drugie kobieta, która urodziła bliźniaki, a jedno z nich zmarło, ma prawo do dalszej części urlopu macierzyńskiego w wymiarze przysługującym na jedynaka (20 tygodni).
Ponieważ pracownica, o której mowa, wykorzystała 28 tygodni macierzyńskiego przed śmiercią malucha, wyczerpała już przysługującą jej pulę podstawowego urlopu. Urlop dodatkowy również należy się jej w wymiarze dla pojedynczego porodu (sześć tygodni).
Niespodziewana tragedia nie może przy tym zamknąć kobiecie drogi do skorzystania z tego uprawnienia. Gdyby nie śmierć dziecka, pracownica terminowo złożyłaby wniosek o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta