Czy następca odliczy VAT z faktur wystawionych na poprzednika
Spółka, do której wpływają faktury wystawione po dniu wniesienia do niej aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej i zawierające dane tej osoby, może rozliczyć wykazany w nich podatek od towarów i usług pod warunkiem, że skoryguje odpowiednio informacje zawarte w tych dokumentach.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 lutego 2014 r. (I SA/Kr 2096/13).
Do spółki z o.o. s.k.a. (spółki komandytowo-akcyjnej, gdzie jedynym komplementariuszem jest spółka z o.o.) zostało wniesione w formie aportu przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną. Po dniu aportu do spółki wpływają faktury obejmujące dane tego przedsiębiorstwa, wystawione zarówno przed, jak i po dniu aportu. Spółka wystąpiła do organu podatkowego o interpretację w sprawie terminu odliczenia VAT wynikającego z takich faktur. Zadała pytanie o to, w którym momencie może dokonać odliczenia: czy od razu – na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT, mimo że na fakturach jako nabywca wskazane jest przedsiębiorstwo, czy dopiero w momencie skorygowania nazwy nabywcy na spółkę.
Zdaniem spółki, jest ona uprawniona do odliczenia VAT w terminach określonych w art. 86 ustawy o VAT, nawet jeśli na fakturach wskazano jako nabywcę przedsiębiorstwo. Jej zdaniem nie jest w tym przypadku konieczna korekta nazwy nabywcy. Spółka podkreśliła, że stała się następcą prawnym przedsiębiorstwa, a ustawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta