Nocleg na wyjeździe bez nierówności i dyskryminacji
Nie ma żadnych obiektywnych kryteriów, aby w podróży służbowej inaczej traktować mężczyzn i kobiety. Wyjazd na polecenie szefa nie uzasadnia np. lepszego standardu hotelu dla pań.
Do firmowych regulacji wewnętrznych chcielibyśmy wprowadzić wyższy limit noclegowy w delegacjach krajowych (700 zł). Nie należymy do sfery budżetowej. Czy możemy tak zrobić?
W uzasadnionych przypadkach pracodawca może zgodzić się na pokrycie kosztów noclegu w kwocie przewyższającej limit wskazany w rozporządzeniu delegacyjnym. Skoro przekroczenie limitu noclegowego musi być uzasadnione, powinno być zawsze powiązane z pisemnym podaniem przyczyn takiego kroku. Kwota przekroczenia limitu na nocleg nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Istotne jest jednak przy tym, aby przekroczenie było uzasadnione. Tak wskazują interpretacje urzędów skarbowych.
Chodzi tutaj o argumentację odnoszącą się do konkretnej sytuacji, a nie do wszystkich przyszłych wyjazdów bez wyjątku. Każdy przypadek opłacenia noclegu powyżej 600 zł należy uzasadnić, bezpośrednio odnosząc się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta