Krytyka pracy to nie mobbing
WOKANDA. Pracodawca ma prawo oceniać, jak podwładny wykonuje obowiązki. Nie narusza dóbr osobistych zatrudnionego (jego godności), gdy egzekwuje prawidłową realizację zadań lub wyraża uzasadnione i rzeczowe negatywne zdanie o osiąganych przez niego wynikach pracy. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 4 lipca 2013 r. (III APa 12/13).
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 4 lipca 2013 r. (III APa 12/13).
W tej sprawie pracownik – cudzoziemiec zatrudniony na umowę o pracę na stanowisku kucharza – wniósł o ustalenie, że w miejscu pracy stosowano wobec niego mobbing i o uznanie, że pracodawca temu nie przeciwdziałał, czym naruszył art. 943 § 1 k.p. Z tego tytułu żądał zasądzenia 20 tys. zł odszkodowania i nadania wyrokowi natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu pozwu wskazał, że jego bezpośredni przełożony systematycznie podważał jego kwalifikacje i godność, urządzał awantury przy klientach i publicznie ubliżał. Przełożony to jednocześnie mąż pracodawczyni, która nie reagowała na zgłaszane jej informacje o takich zdarzeniach. Cudzoziemiec podnosił również, że zmuszano go do zeznawania nieprawdy, a pozwana i jej mąż poniżali go, zastraszali i stosowali mobbing. Wskazywał, że przełożony wygłaszał obraźliwe uwagi o nim i jego matce w jego ojczystym języku (po arabsku), a pracodawczyni nie reagowała na zgłoszenia o tym. Ponadto sama wielokrotnie poniżała go w obecności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta