Kiedy wznowić postępowanie administracyjne
Procedury | Wznowienie zapewnia dodatkową kontrolę postępowania w sprawach zakończonych decyzją ostateczną. Można skorzystać z niego tylko wyjątkowo, w przypadkach szczegółowo określonych w przepisach.
Anna Puszkarska radca prawny
Ze wznowienia postępowania administracyjnego można skorzystać w sytuacjach wskazanych w art. 145-145b kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.). Podanie o wznowienie może być skutecznie wniesione najwcześniej w pierwszym dniu po dniu, w którym decyzja stała się ostateczna (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 lutego 2011 r., II OSK 1113/10).
Ostatecznymi są decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy (art. 16 par. 1 k.p.a.).
Przykład:
Strona nie wniosła odwołania od decyzji, gdyż uznała, że nie ma szans na uzyskanie rozstrzygnięcia, które byłoby dla niej zadowalające. Decyzja stała się ostateczna. Później strona dowiedziała się o nowych dowodach istniejących w dniu wydania tej decyzji i nieznanych organowi, który ją wydał (art. 145 par. 1 pkt 5 k.p.a.). W tej sytuacji może – w ciągu miesiąca – wnieść podanie o wznowienie postępowania (art. 148 par. 1 k.p.a.). Niewniesienie odwołania nie pozbawia strony uprawnienia do ubiegania się o wznowienie.
Zgodnie z art. 126 k.p.a. postępowanie można wznowić także w sprawie zakończonej postanowieniem, na które służy zażalenie, lub postanowieniem stwierdzającym niedopuszczalność odwołania oraz uchybienie terminu do wniesienia odwołania (wydanym w trybie art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta