Ważny wyrok dla przedsiębiorców stosujących wzorce umów
Rejestr niedozwolonych postanowień umownych wzbogaci się o dwa kolejne zapisy, których od tej pory powinni unikać wszyscy przedsiębiorcy.
Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zakwestionował zapisy umowne, stosowane przez jednego z dystrybutorów energii elektrycznej. Jedno z nich umożliwiało przedsiębiorcy m.in. podwyższenie opłaty za przyłączenie do sieci o 10 proc., w stosunku do wcześniej ustalonej stawki, bez zgody konsumenta i dania mu możliwości odstąpienia od umowy. Tymczasem zgodnie z prawem, gdy przedsiębiorca zmienia istotne warunki umowy, do których należy cena, powinien umożliwić konsumentowi rezygnację ze swoich usług. W przeciwnym wypadku klient narażony jest na ponoszenie dodatkowych kosztów, na które nie ma wpływu i które stanowić mogą znaczne obciążenie.
Wzorce umów
Stosowanie tego typu zapisów w umowach (regulaminach, ogólnych warunkach kontraktów) narzucanych konsumentom jest zresztą generalnie obarczone ryzykiem. I to niezależnie od aktualnego wyroku sądu. Stosownie bowiem do art. 3853 pkt 20 kodeksu cywilnego, w razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które nadają kontrahentowi konsumenta uprawnienie do określenia lub podwyższenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta