Rezerwacja terenów pod inwestycje drogowe
Doprecyzowania wymagają przepisy dotyczące roszczeń właścicieli nieruchomości przejmowanych pod inwestycje drogowe. Odszkodowanie w przypadku wywłaszczenia powinno umożliwiać takiej osobie nabycie podobnej nieruchomości.
Maciej J. Nowak
Realizacja inwestycji drogowej wprowadza bardzo dużo zmian w odniesieniu do poszczególnych terenów. Pamiętać trzeba jednak o tym, że inwestycje te (zwłaszcza w skali krajowej) muszą być traktowane w wyjątkowy sposób. Tempo i efektywność ich realizacji ma znaczący wpływ na rozwój gospodarczy zarówno całego kraju, jak i poszczególnych miast oraz regionów. Szeroka skala inwestycji powoduje jednak, że nieuchronne przy tej okazji są również konflikty, które często dotykać będą w różny sposób poszczególnych organów administracji publicznej.
Brak zabezpieczenia
Jeden z głównych problemów związanych obecnie z większymi inwestycjami drogowymi dotyczy braku zabezpieczenia poszczególnych terenów pod inwestycje. Pierwsza wątpliwość, która tu się pojawia, dotyczy tego, czy taka „rezerwacja" terenów jest w ogóle dopuszczalna i potrzebna. Zwłaszcza z perspektywy prywatnych właścicieli nieruchomości może to wywoływać uzasadnione wątpliwości.
W obecnym systemie jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta