Czy Trybunał Konstytucyjny był bezstronny
Sędziowie skarżący własne państwo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka to przypadek bez precedensu w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości – pisze sędzia.
Zbigniew Łasowski
Skargi dotyczą tzw. zamrożenia wynagrodzeń sędziów w roku 2012 na podstawie przepisów ustawy z 22 grudnia 2011 roku o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, które Trybunał Konstytucyjny w wydanych wyrokach (w sprawach K 1/12 i P 35/12) uznał za zgodne z konstytucją. Orzeczenia te miały bezpośredni wpływ na późniejsze wyroki sądów krajowych rozpoznających sprawy cywilne sędziów o zapłatę zwaloryzowanych wynagrodzeń. W efekcie we wszystkich zakończonych do tej pory sprawach przedmiotowe powództwa zostały prawomocnie oddalone.
To nie był rzetelny proces
Jednym z podstawowych zarzutów podniesionych w tych skargach jest naruszenie art. 6 ust. 1 protokołu nr 1 do europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (dalej: EKPC). Zdaniem skarżących w trakcie rozpoznawania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta