Kłopoty z podmiotem szeregowym
Zasady. Dopasowanie orzeczenia do podmiotu zwykle nie jest kłopotliwe. Wyjątkiem jest podmiot szeregowy, czyli złożony z kilku członów. Nie wszyscy pamiętają, że wymaga on orzeczenia w liczbie mnogiej.
Podmiot i orzeczenie wchodzą w związek zgody, co oznacza, że należy je dopasować pod względem jak największej liczby cech gramatycznych. Zwykle sprowadza się to do uzgodnienia liczby i rodzaju, co robimy intuicyjnie. Intuicja zawodzi nas czasem jednak w przypadku podmiotu szeregowego.
Co robi ustawa z rozporządzeniem
Podmiot szeregowy wymaga orzeczenia w liczbie mnogiej. Mówimy „ołówek i gumka leżą na biurku" (nie: „leży na biurku"), „ustawa i rozporządzenie obowiązują od początku roku" (nie: „obowiązuje od początku roku"). Szczególnie łatwo zapomnieć o tej zasadzie, gdy w skład podmiotu wchodzą rzeczowniki abstrakcyjne. „Ogarnął go smutek i niepokój", chciałoby się powiedzieć. I faktycznie, taka forma jest dopuszczalna, bo mamy do czynienia z dwoma rzeczownikami abstrakcyjnymi w tym samym rodzaju: męskim. W takiej sytuacji wyjątkowo można użyć orzeczenia w liczbie pojedynczej. Wystarczy jednak zastąpić niepokój obawą, żeby pojawiły się kłopoty. „Ogarnął...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta