Będzie więcej skarg w zamówieniach publicznych
Rozmowa dla „Rzeczpospolitej” | Włodzimierz Dzierżanowski, prezes zarządu Grupy Doradczej Sienna, były wiceprezes UZP
Trybunał Konstytucyjny w jednym z ostatnich wyroków zakwestionował zbyt wysokie opłaty od skarg na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej do sądów powszechnych. Co to orzeczenie oznacza dla tych, którzy do tej pory zrezygnowali z drogi sądowej z powodu wysokich kosztów?
Włodzimierz Dzierżanowski: Do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego nie stosuje się zasady retroakcji. Zakwestionowane przepisy przestaną obowiązywać z momentem ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw. Jeśli przedsiębiorcy nie wnosili skarg przez wysoką opłatę – nie widzę dla nich możliwości dochodzenia jakichkolwiek roszczeń.
Wiele skarg sądy oddalały z powodu niewniesienia opłaty. Jaka jest dziś ich sytuacja?
Taka sama, jak tych, którzy skargi nie składali. Nie skorzystali z drogi sądowej i nie ma już dziś możliwości powrotu do ich sprawy. Natomiast widzę taką szansę dla tych, którzy te wysokie opłaty wnieśli i przegrali sprawę. Ich wpis trafił do Skarbu Państwa. Ci przedsiębiorcy mogliby spróbować dochodzić w procesie cywilnym odszkodowania z powodu wadliwej legislacji.
Może się okazać, że w tym okresie przejściowym spór w sądzie będzie najmniej kosztowny
Sądzi pan, że mieliby szansę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta