Zaufanie podstawą współpracy
Samorząd | Choć prawo nie zabrania sekretarzowi uczestniczyć w życiu publicznym i politycznym gminy, to udział jego w kampanii wyborczej może spowodować, że wójt straci do niego zaufanie. A to uzasadnia rozwiązanie z nim stosunku pracy.
Michał Cyrankiewicz
Sekretarz gminy, powiatu i województwa nie ma prawa tworzenia partii politycznych ani przynależności do nich. Tak wynika z art. 5 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Naruszający wymóg apartyjności (nie mylić z wymogiem apolityczności) urzędnik musi się liczyć z tym, że zostanie zwolniony z pracy.
– Co do zasady sekretarz może angażować się w działalność polityczną – mówi Bernadeta Skóbel, radca prawny Związku Powiatów Polskich. – Może zatem przykładowo kandydować w wyborach, w tym z list partyjnych, a jeżeli jest radnym, może się angażować w pracę klubu radnych. Może brać udział w kampanii wyborczej oraz okazywać poparcie dla partii politycznych – dodaje pani mecenas.
Jednak nadmierne zaangażowanie się w działalność polityczną może w niektórych przypadkach skutkować rozwiązaniem stosunku pracy z sekretarzem. Podstawą nie będzie tu jednak naruszenie art. 5 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych, ale inne przyczyny np. utrata zaufania do pracownika.
Potwierdzone orzecznictwem
Pozycja, jaką zajmuje sekretarz w strukturze organizacyjnej gminy, sprawia, że charakter relacji zawodowych między nim a wójtem jest szczególny. Chodzi o to, że muszą one opierać się w dużej mierze na zaufaniu, którego brak może destabilizować pracę urzędu gminy. Do takich wniosków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta