Zły małżonek, ale rodzic dobry
Prawnicy postulują zmiany przepisów, by oszczędzić cierpień dzieciom, których rodzice się rozchodzą.
W Polsce co roku orzeka się około 65–70 tys. rozwodów. Oznacza to, że w tej chwili w rozbitych rodzinach wychowuje się około 1,5 mln dzieci. Wagę problemu dostrzegł rzecznik praw dziecka, rozpoczynając kampanię „Jestem mamy i taty". Celem trwającej już od marca akcji jest – jak sam pisze – przypomnienie dorosłym, że dzieci należy traktować podmiotowo, a jednym z najważniejszych praw, które posiadają, jest prawo do kontaktów z obojgiem rodziców.
Zemsta bez sensu
Statystyki prezentowane przez organizacje zrzeszające ojców (potwierdzone w innych źródłach) mówią o tym, że w 97 proc. wyroków sądowych miejsce pobytu dziecka jest wyznaczane przy matce. W Polsce trwa okradanie ojców z należnych im praw i obowiązków oraz – jak mówią – sprowadzanie ich do roli bankomatów, a w najlepszym razie weekendowych ojców. Matki w sytuacji konfliktowej tworzą zły obraz ojca u dziecka, sądy od lat postępują zgodnie ze schematem: matka lepiej wychowa dziecko, tata może się z nim widywać w weekendy i ma płacić alimenty.
W 2013 roku prawie połowę wszystkich spraw wpływających do rzecznika praw dziecka Marka Michalaka stanowiły sprawy okołorozwodowe. Sprawą kilkakrotnie zajmowały się połączone sejmowe komisje Polityki Społecznej i Rodziny oraz Sprawiedliwości i Praw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta