Nie każdą decyzję administracyjną można przenieść
Postępowanie | Część decyzji administracyjnych nie jest ściśle związana z jej adresatem. To właśnie tego rodzaju akty mogą być przeniesione na inny podmiot, pod warunkiem, że przepisy taką możliwość przewidują.
Magdalena Sobczak
Regułą jest, że aktów administracyjnych (a więc również decyzji) nie można przenieść na inny podmiot. Warto mieć bowiem na względzie, że treść decyzji administracyjnej, która często kreuje w stosunku do jej adresata uprawnienia czy obowiązki, jest uzależniona od wyników postępowania administracyjnego prowadzonego w konkretnej sprawie. Dopiero jego przeprowadzenie w trybie i na zasadach określonych w kodeksie postępowania administracyjnego daje możliwość wydania rozstrzygnięcia na rzecz podmiotu będącego stroną w sprawie.
Bez możliwości odwołania
Część decyzji administracyjnych nie jest jednak ściśle związana z jej adresatem w tym sensie, że jego indywidualne właściwości nie będą miały wpływu na treść decyzji. To właśnie tego rodzaju decyzje mogą być przeniesione na inny podmiot, jednak pod warunkiem, że przepisy możliwość taką przewidują.
Chodzi tu o przepisy prawa materialnego, ponieważ przepisy postępowania są jednakowe przy rozstrzyganiu wszystkich spraw prowadzonych przed organami administracji publicznej oraz innymi organami państwowymi. Istotne jest także, że przenoszone mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta