Pod pozorem dbania o klienta instytucje bronią status quo
Większość urzędów nie potrafi ze sobą współpracować, a wszelkie próby zmian zasad ich funkcjonowania traktują jak zagrożenie utratą dotychczasowych przywilejów – wskazuje ekspertka.
Agata Dąmbska
Rząd przyjął 11 czerwca 2013 roku założenia do ustawy samorządowej powstałe w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Założenia te pozytywnie zaopiniowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Otwiera je postulat zwiększenia samodzielności i elastyczności działania jednostek samorządu terytorialnego. W jego zakres wchodzi wprowadzenie możliwości łączenia różnych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostek organizacyjnych samorządu.
Za funkcjonowanie państwa odnośnie do pomocy socjalnej i rynku zatrudnienia odpowiada Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ale model organizacyjny znajduje się w kryzysie. Opiera się na licznych jednostkach organizacyjnych: regionalnych ośrodkach polityki społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej, domach pomocy społecznej, ośrodkach wsparcia itp. Każdy z podmiotów jest szczegółowo definiowany ustawą i kilkudziesięcioma rozporządzeniami.
Do tego dochodzą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta