Jak zatrudnienie rodziny w firmie wpływa na koszty podatkowe
PIT | Nie każde wynagrodzenie osoby najbliższej pracującej w spółce cywilnej pomniejszy przychód jej wspólników. Przepisy wykluczają w tym zakresie między innymi pensję małżonka i małoletnich dzieci.
Przepisy prawa nie zabraniają zatrudniania w firmie najbliższych członków rodziny. W tych okolicznościach powstaje pytanie o możliwość zaliczania wynagrodzenia osób bliskich i płaconych za nich składek ZUS do kosztów uzyskania przychodów. Pytanie dotyczy także własnej pracy samego przedsiębiorcy.
Do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników (art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT).
Kwota brutto
Wartość pracy – w sytuacji zatrudnienia osoby najbliższej – to wynagrodzenie brutto. Chodzi więc o wszystkie jego składniki, a więc m.in. składki na ubezpieczenie społeczne opłacane ze środków pracownika, składki na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczkę na podatek i faktycznie wypłaconą pensję. Tak więc pensja brutto małżonka i małoletnich dzieci nie jest kosztem uzyskania przychodu. Kosztem podatkowym nie może być również wartość własnej pracy podatnika.
Przykład
Mąż i syn w załodze
Spółka cywilna ma trzech wspólników. Na umowę o pracę został w niej zatrudniony małżonek jednego ze wspólników oraz pełnoletni syn
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta