Powrót rosyjskich szpiegów
Rosyjski wywiad jest bardzo agresywny w swoim działaniu i jest to jedna z cech decydujących o jego skuteczności. Tymczasem nasza ABW działa jak superpolicja. Inaczej jednak rozpracowuje się złodziei samochodów, a inaczej jeden z najlepszych wywiadów na świecie – zauważa politolog.
Służby kontrwywiadowcze państw demokratycznych od lat biją na alarm. Rosja zwiększa aktywność wywiadowczą do poziomu znanego z czasów zimnej wojny. Na nowo stosuje pełen wachlarz operacji i z pewnością dotyczy to wszystkich sąsiadów Polski. Czy zatem nasz kraj może być wyjątkiem i uniknąć jej zainteresowania?
Na rosyjskiej liście Polska plasuje się wysoko. Nic dziwnego, jako kraj graniczny NATO podejmuje wiele działań mających na celu zwiększenie jej bezpieczeństwa militarnego, zaangażowana jest na Ukrainie, a także zdaje się dążyć do dywersyfikacji energetycznej.
Sprawdzone metody
W latach „drugiej smuty" środowisko sowieckich służb specjalnych skoncentrowane było na obronie stanu posiadania rosyjskiego systemu władzy. Z tego powodu intensywność działań wywiadu była mniejsza. Jednak od połowy pierwszej dekady XXI wieku, po serii reform, rosyjskie służby na powrót są w natarciu. Poziom ich aktywności z pewnością dorównuje temu z czasów zimnej wojny. Świadczą o tym opinie ekspertów, coroczne raporty wydawane przez służby kontrwywiadowcze, a także afery szpiegowskie.
Mimo postępu technologicznego Rosjanie wcale nie rezygnują bowiem ze starych i sprawdzonych metod, natomiast służby państw zachodnich, skoncentrowane na tzw. wojnie z terroryzmem, poświęcają mniej środków i uwagi problemowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta