Małe kwoty też się ewidencjonuje
PIT | Nawet jeśli różnice kursowe występują w firmie sporadycznie i ich wartości są nieznaczne, to należy je wpisywać do księgi. Mają bowiem bezpośredni wpływ na podstawę opodatkowania.
Rafał Koc
Drobni przedsiębiorcy coraz częściej mają do czynienia z transakcjami walutowymi, które powodują powstanie różnic kursowych. Rzeczywistość gospodarcza się zmienia, kontakty z zagranicznymi kontrahentami to codzienność nawet dla firm osób fizycznych.
Przyjmuje się, że do powstania różnic kursowych dochodzi wówczas, gdy kurs waluty obcej z dnia zaistnienia zdarzenia gospodarczego jest inny niż kurs z dnia faktycznego uregulowania zobowiązania lub należności. Transakcje w walutach obcych powodują powstanie dodatnich bądź ujemnych różnic kursowych. Ich prawidłowe wyliczenie i zaksięgowanie jest istotne, gdyż mają one bezpośredni wpływ na podstawę opodatkowania, a tym samym na kwotę podatku. Wiąże się to z zastosowaniem właściwych kursów walut do przeliczenia zaistniałych zdarzeń gospodarczych i prawidłowego ujęcia wyników w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Teoria i praktyka
Zgodnie z § 12 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podatnicy mają obowiązek zapisywać zdarzenia w księdze w języku polskim i w walucie polskiej. Oczywiście w sposób staranny, czytelny i trwały, na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów. Zatem, zgodnie z wymogami przepisów, wszystkie wartości w dowodach księgowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta