Inspektor może wytoczyć powództwo bez zgody etatowca
Aby szef zmodyfikował umowę cywilnoprawną na tę o pracę, nie trzeba stawiać go przed sądem. Szybciej zmobilizuje go grzywna, która sięga nawet 30 tys. zł.
- Po przeprowadzeniu kontroli w naszym zakładzie inspektor pracy nakazał zatrudnienie osoby, z którą zawarliśmy umowę o dzieło. Ta osoba nie zgadza się na wytoczenie takiego pozwu. Czy mimo to inspektor może skierować sprawę do sądu? – pyta czytelnik.
Tak.
Inspektor może samodzielnie skierować pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy. Sprzeciw pracownika nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy.
Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej w zakresie określonym w ustawie.
Wiele przepisów
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pk1 11 ustawy z 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 404) PIP ma prawo wnosić powództwa, a za zgodą osoby zainteresowanej – uczestniczyć w postępowaniu przed sądem pracy w sprawach o ustalenie istnienia stosunku pracy. Uprawnienie to powtórzono w art. 631...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta