Jak dostarczyć świadectwo nieobecnemu etatowcowi
DOKUMENTY | Gdy zwolniony nie odbierze oświadczenia szefa o dyscyplinarce, datą zakończenia stosunku pracy jest następny dzień po upływie siedmiu dni od powtórnego awizowania listu.
- Pracownik porzucił pracę. Czy w takim wypadku też musimy wystawić świadectwo pracy i jak je przekazać, skoro nieobecny od prawie dwóch miesięcy nie pojawia się w firmie? – pyta czytelnik.
Nieobecność podwładnego w firmie nie zwalnia szefa z wymogu wystawienia świadectwa oraz podjęcia próby dostarczenia go byłemu pracownikowi.
Nagłe rozstanie
Z pytania wynika, że mamy tu do czynienia z niemal dwumiesięczną nieusprawiedliwioną nieobecnością. Uprawnia to pracodawcę do rozwiązania angażu w trybie bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 k.p. Przepis ten pozwala zastosować taki dyscyplinarny tryb m.in. w razie ciężkiego naruszenia przez etatowca podstawowych obowiązków pracowniczych. Dwumiesięczna nieobecność w pracy bez usprawiedliwienia niewątpliwie jest takim naruszeniem.
Obowiązek wystawienia świadectwa powstaje po rozwiązaniu albo wygaśnięciu stosunku pracy (art. 97 § 1 k.p.). To, że pracownik nie pojawia się w zakładzie, nie ma tu znaczenia.
Nie wiemy, czy pracodawca rozwiązał już skutecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta