Nowe obowiązki wyborcze gmin
zadania | Gdyby nie zaangażowanie władz lokalnych w przygotowanie głosowania, wielu wyborców nie miałoby szans uczestniczyć nie tylko w eurowyborach, ale także w wyborach parlamentarnych, prezydenckich i samorządowych.
Michał Cyrankiewicz
25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. I chociaż gminy większość ustawowych obowiązków związanych z organizacją wyborów już zrealizowały (przykładowo 4 maja wójtowie zakończyli powoływanie obwodowych komisji wyborczych), to przed władzami samorządowymi jeszcze wiele pracy do wykonania.
W nowych obwodach
– Głosowanie w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego jest pierwszym, które odbywa się w nowych obwodach do głosowania – mówi Krzysztof Lorentz, dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krajowego Biura Wyborczego. – Obecnie w Polsce mamy 25 880 stałych obwodów do głosowania, spośród których 8166 jest przystosowanych dla wyborców niepełnosprawnych – dodaje.
Zgodnie bowiem z wymogami kodeksu wyborczego 1/3 obwodowych komisji wyborczych powinna się mieścić w budynkach przystosowanych do potrzeb...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta