Jak rozliczyć wysyłkę przy sprzedaży internetowej
ZASADY | Jeżeli kupujący w sieci udzieli sprzedawcy pisemnego pełnomocnictwa do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy z operatorem pocztowym, to kwota zapłacona przez niego na pokrycie kosztów przesyłki nie jest przychodem handlowca.
- Od września ubiegłego roku prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży odzieży przez internet. Podatek dochodowy od tej działalności rozliczam w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jestem również podatnikiem VAT. Mam wątpliwości związane z rozliczaniem kosztów wysyłki towarów. Zamówioną przez klienta odzież najczęściej wysyłam za pośrednictwem poczty. Poza należnością za towar pobieram też od niego środki pieniężne na pokrycie kosztów wysyłki towarów w kwocie odpowiadającej faktycznej odpłatności za przesyłkę. Otrzymane na tej podstawie pieniądze przekazuję operatorowi pocztowemu w imieniu i na rzecz klienta. Czy otrzymany zwrot kosztów wysyłki towaru jest przychodem podlegającym opodatkowaniu ryczałtem? Czy należy go opodatkować VAT? – pyta czytelniczka.
Organy podatkowe uznają, że jeśli kupujący udzielił dostawcy towarów pisemnego pełnomocnictwa do zawarcia w jego imieniu i na jego rzecz umowy o świadczenie usług pocztowych z operatorem, to środki pieniężne otrzymane przez dostawcę na pokrycie kosztów wysyłki towarów nie są w takim przypadku elementem ceny sprzedaży wysłanego towaru (najczęściej jest tak, że udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia umowy z operatorem pocztowym jest elementem regulaminu sklepu internetowego; akceptacja regulaminu oznacza udzielenie pełnomocnictwa w tym zakresie)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta