Wykładnia fiskusa musi uwzględniać prawo UE
Skutkiem wprowadzenia instytucji wymiany udziałów do ustawy o PIT jest odroczenie opodatkowania dochodu do momentu faktycznej jego realizacji w chwili odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za aport.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 lutego 2014 r. (II FSK 69/13).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka I), w której posiada 378 udziałów. Daje to 14 proc. udziałów w jej kapitale zakładowym. Oprócz niego udziały w tej spółce posiada jeszcze trzech wspólników i wynoszą one odpowiednio 37 proc. (999 udziałów), 20 proc. (540 udziałów) i 29 proc. (783 udziałów). Wszystkie udziały mają równą wartość nominalną. Udziały jednego z udziałowców są jednak uprzywilejowane w zakresie prawa głosu (udziałowiec uprzywilejowany). Uprzywilejowanie dotyczące prawa głosu przyznaje dwa głosy na jeden udział. W konsekwencji udziałowiec uprzywilejowany dysponuje bezwzględną większością praw głosu.
Dalej wnioskodawca tłumaczył, że wspólnie z pozostałymi udziałowcami zamierza wnieść swoje udziały aportem do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka II). Udziały będą wnoszone jednocześnie, tzn. w tym samym dniu i tym samym aktem notarialnym. Wartość udziałów w spółce I zostanie wyceniona według ich wartości rynkowej. Udziałowcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta