Kłopotliwe bezpośrednie sąsiedztwo
Zasady | Gmina jest zobowiązana do ograniczenia spożywania alkoholu w pobliżu szkół, kościołów, obiektów chronionych. Wytyczenie takiej strefy nie jest łatwe, bo trzeba stworzyć mierzalne zasady usytuowania tych obiektów względem siebie.
Rada gminy ustala w drodze uchwały zasady usytuowania na swoim terenie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Tak wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej: ustawa). Uchwała musi określać przede wszystkim odległość punktów handlu alkoholem od obiektów chronionych. Z pozoru nie powinno to powodować problemów. Praktyka wskazuje, że tak nie jest. Wynika to m.in. z faktu, że poglądy sądów administracyjnych w tej kwestii nie są jednolite. Mało tego – często składy orzekające nie zgadzają się z już wydawałoby się utartą linią wyrokowania. Ponadto sądy żądają od rady gminy uzasadnienia, dlaczego w uchwale przyjęła taką a nie inną odległość miejsc obrotu alkoholem od obiektów chronionych, co moim zdaniem jest trudno racjonalnie wykazać.
Określenie zasad
Rada gminy musi określić zasady usytuowania miejsc sprzedaży, co należy rozumieć jako położenie punktów sprzedaży, jak i miejsc podawania napojów alkoholowych względem obiektów chronionych przez ustawę, a także uznanych przez radę gminy za zasługujące na taką ochronę (por. wyrok WSA w Olsztynie z 17 marca 2009 r., II SA/Ol 26/2009).
Zgodnie art. 12 ust. 4 ustawy usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych powinny być dostosowane do potrzeb ograniczania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta