Koniec przeceny węgla
Surowce | Przyszły rok przyniesienie wreszcie stabilizację cen, jednak sytuacja polskich kopalń pozostanie trudna.
Barbara oksińska
Pogarszająca się sytuacja na rynku węgla energetycznego spowodowała, że wiele polskich kopalń działa na granicy rentowności albo już generuje straty. Tylko w 2013 r. średnia cena tego surowca w naszym kraju spadła o 10 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 262,31 zł za tonę. Jednak zdaniem analityków dalszej przeceny już nie będzie.
– Patrząc na obecne ceny węgla energetycznego, można odnieść wrażenie, że jesteśmy blisko dna – twierdzi Tomasz Krukowski, analityk DB Securities. Dodaje jednak, że problemy branży, takie jak nadpodaż węgla na rynku, pozostają nierozwiązane.
Dalszych obniżek nie przewiduje również Artur Iwański, ekspert DM PKO BP. – Moim zdaniem 2015 r. wciąż będzie trudny dla spółek wydobywczych. Ceny węgla energetycznego nie powinny jednak dalej spadać. Spodziewam się raczej ich stabilizacji – przewiduje. – Natomiast w 2016 r. ceny pójdą już w górę, choć zapewne nie będzie to jeszcze znaczący wzrost.
Bardziej optymistyczny jest Łukasz Prokopiuk z DM IDMSA. – Moim zdaniem ceny węgla mogą pójść w górę już w 2015 r.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta