Ubezpieczony nie odpowie za błędy ZUS
Przedsiębiorca, który próbował zadeklarować właściwą podstawę wymiaru składek, ale uniemożliwił mu to pracownik ZUS, nie może ponosić negatywnych konsekwencji tych działań.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 14 stycznia 2014 r. (III AUa 463/13).
W tej sprawie ZUS stwierdził, że przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, a podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Ubezpieczony odwołał się od tej decyzji do sądu okręgowego. Wnosił o jej zmianę i ustalenie, że w spornym okresie co prawda podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jednak minimalną podstawą wymiaru składek dla niego była równowartość 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W uzasadnieniu szczegółowo opisał problemy związane z zadeklarowaniem preferencyjnej podstawy wymiaru składek na skutek działania pracowników ZUS. W pierwszej instancji sąd okręgowy podzielił stanowisko ubezpieczonego i zmienił zaskarżoną decyzję zgodnie z treścią jego żądania.
Przedsiębiorca był zgłoszony do ubezpieczeń jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą przez niepełne trzy miesiące 2008 r. Dokonał tego zgłoszenia, choć faktycznie działalności nie rozpoczął, gdy nie miał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta