Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzy filary bezpiecznego rynku gazu w Europie

06 maja 2014 | Ekonomia i Rozwój
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Czy potrafimy być tak silni i zdeterminowani, by stworzyć wizję wspólnego rynku opartego na zasadach bezpieczeństwa, konkurencji i transparentności? 
– zastanawia się prezes Towarowej Giełdy Energii.

Ireneusz Łazor

Propozycje polskiego rządu dotyczące stworzenia unii energetycznej mogą wydawać się wizją niemożliwą do realizacji. To błędne założenie. Polska przeszła trudną drogę budowy krajowego rynku energii elektrycznej. Wytyczyła też szlak do stworzenia równie efektywnego rynku gazu.

Ubiegły rok to rekordowo duże zainteresowanie handlem energią – ponad 176 TWh. Obroty na TGO stanowiły ponad 108 proc. krajowej produkcji i ponad 111 proc. zużycia prądu w Polsce. Nasz rynek terminowy z fizyczną dostawą energii jest drugi co do wielkości w Europie (po giełdzie skandynawskiej).

Komisja Europejska już w 2010 roku opublikowała strategię energetyczną UE w perspektywie 2020 r. Jej priorytetem jest m.in. budowa wewnętrznego zintegrowanego konkurencyjnego rynku gazu, którego fundamentem jest zapewnienie dużej płynności handlu surowcem między krajami. Efekt ten można uzyskać m.in. przez umożliwienie obrotu na giełdach lub platformach handlu.

Konieczna jest stopniowa integracja rynków regionalnych, a następnie uruchamianie wymiany handlowej pomiędzy nimi. Doprowadzi to do pełnego zintegrowania rynku gazu w Europie.

Europa Środkowo-Wschodnia podąża za rozwiniętymi rynkami, ale bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9830

Wydanie: 9830

Spis treści
Zamów abonament