Strajk bez zakończonych rokowań jest legalny
Jeżeli strony nie uzgodniły wspólnej treści protokołu rozbieżności, można było w nim umieścić odrębne ich stanowiska. To pracodawca odpowiada za jego brak.
On musi podjąć i prowadzić rokowania, a jednocześnie jako strona profesjonalna powinien mieć odpowiednią wiedzę o sposobie zachowania przy prowadzeniu sporu zbiorowego lub skorzystać z pomocy profesjonalisty.
Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 16 października 2012 r. (I ACa 540/12).
W tej sprawie pracodawca – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wniosła o zasądzenie solidarnie od pozwanych związków zawodowych oraz osób pełniących funkcje w komitecie strajkowym i jego doradców kwoty pieniężnej z odsetkami ustawowymi tytułem naprawienia szkody wyrządzonej wskutek przeprowadzenia strajku uznawanego przez powódkę za nielegalny. Zarząd związku zawodowego wystąpił do pracodawcy w zakresie sporu zbiorowego z pisemnymi żądaniami podwyżek wynagrodzeń oraz ustalenia regulaminu wykorzystania środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na najbliższy rok. Wskazał termin na ich uwzględnienie i poinformował, że jeśli to nie nastąpi, wejdzie na drogę sporu zbiorowego. Związek zastrzegł też, że w ciągu dwóch tygodni podejmie dalsze działania z akcją protestacyjną włącznie. Powódka nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta