Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeden drugiemu ujmuje i nie ma już długów

06 maja 2014 | Prawo i praktyka

Szef może potrącić należność pracownika z zaliczki pieniężnej pobranej przez niego za pomocą karty kredytowej. Umarza to wzajemne roszczenia.

Kodeks pracy szczególnie chroni wypłaty pracowników przed potrąceniami. Znacznie hamuje to swobodę szefów. Zakres tego ograniczenia określają art. 87 do 91 k.p., będące normami bezwzględnie obowiązującymi. Mają one zapewnić podstawy egzystencji pracownika poprzez pozostawienie mu przynajmniej części jego wynagrodzenia. Przy czym, o ile te przepisy kodeksu pracy wprost stanowią tylko o wynagrodzeniu, o tyle orzecznictwo sądowe powszechnie przyjmuje, że zasady zawarte w tych regulacjach dotyczą zarówno wynagrodzenia w ścisłym tego słowa znaczeniu, jak i odnoszą się do innych świadczeń pieniężnych ze stosunku pracy zapewniających pracownikowi środki utrzymania. Wskazywał na to także Sąd Najwyższy w wyroku z 17 lutego 2004 r. (I PK 217/03). Stwierdził, że odprawa emerytalna (art. 921 k.p.) oraz nagroda jubileuszowa podlegają ochronie przed potrąceniami (art. 87 k.p.) jak wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że także dokonywane na rzecz pracowników tego rodzaju wypłaty korzystają ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9830

Wydanie: 9830

Spis treści
Zamów abonament