Rozliczanie korekty sprzedaży wstecz prowadzi do sprzeczności
PIT | Kiedy towar jest zwracany w następnym roku po dostawie, fiskus wymaga poprawienia remanentu. A to wypacza ideę spisu z natury. Nie można bowiem dopasowywać stanu faktycznego do rachunku podatkowego.
- Zajmuję się handlem sprzętem elektronicznym. Działalność ta jest opodatkowana na zasadach ogólnych – prowadzę pkpir. W grudniu 2013 r. sprzedałem klientowi towar handlowy, co potwierdziłem fakturą wystawioną 16 grudnia 2013 r. W styczniu br. klient zareklamował towar. Uznałem tę reklamację, przyjąłem wadliwy towar i 10 stycznia 2014 r. wystawiłem fakturę korygującą na całą jego wartość. W jaki sposób powinienem rozliczyć tę korektę przychodów w księdze przychodów i rozchodów? Czy wpływa ona na spis z natury sporządzony na 31 grudnia 2013 r.? – pyta czytelnik.
W ostatnim czasie organy podatkowe prezentują stanowisko, że faktura korygująca powinna zmniejszać przychód w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik był zobowiązany wykazać przychód należny na podstawie faktury pierwotnej. I to bez względu na przyczynę wystawienia tej korekty. Dotyczy to również zmniejszenia przychodu należnego spowodowanego zwrotem towarów. Zdaniem fiskusa faktura korygująca – odnosząc się do stanu zaistniałego w przeszłości – nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego.
Data się nie zmienia
Skoro przepisy ustaw o podatku dochodowym nie zawierają odrębnych regulacji w zakresie momentu uwzględniania korekty w rachunku podatkowym, to – zdaniem fiskusa – zmniejszenie przychodu powinno następować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta