Nie wolno oszczędzać na zmarłym pracowniku
Przy ustalaniu wysokości odprawy pośmiertnej bierze się pod uwagę zarówno trwające zatrudnienie, jak i wcześniejsze okresy, po których nastąpiły długie, nawet kilkuletnie przerwy w umowach między pracodawcą i pracownikiem. Dzięki temu rodzina otrzyma wyższe świadczenie.
- Pracownik zginął w wypadku samochodowym 1 maja. W tym dniu nie świadczył pracy. Czy ustalając ekwiwalent urlopowy, należy rozliczyć zatrudnienie od stycznia do końca kwietnia czy uwzględnić również maj?
Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Tak stanowi art. 631 k.p. Kodeksowe określenie „z dniem śmierci" oznacza, że przy uprawnieniach pracowniczych uważa się, iż stosunek pracy wygasł z upływem tego dnia, w którym etatowiec zmarł. I to niezależnie od tego, o jakiej porze dnia nastąpił zgon. W konsekwencji zmarły pracownik czytelnika pozostawał w zatrudnieniu jeszcze 1 maja.
Przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy za ten rok kalendarzowy należy więc brać pod uwagę okres zatrudnienia styczeń – maj, a nie styczeń – kwiecień. Do tego potrzebne jest określenie urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym.
Przy jego ustalaniu miesiąc kalendarzowy pracy odpowiada 1/12 rocznego wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Niepełny miesiąc kalendarzowy pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Skoro kolejny miesiąc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta