Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uelastycznić pracę w firmie

09 maja 2014 | Dobra Firma | Mateusz Rzemek

Pracodawcy mogą wprowadzić roczne okresy rozliczeniowe czasu pracy. To duże oszczędności 
dla przedsiębiorców, którzy chwilowo nie mają zamówień.

Nawet najmniejsze przedsiębiorstwa zatrudniające jedną osobę mogą skorzystać z rozwiązań wprowadzonych w sierpniu 2013 r. do kodeksu pracy. Chodzi o możliwość uzgodnionego z zatrudnionymi przedłużenia okresów rozliczeniowych ich czasu pracy aż do 12 miesięcy. Obecnie rozlicza się go najczęściej w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Każdą godzinę przepracowaną ponad normę trzeba wówczas spieniężyć albo oddać jako wolne pracownikowi w dość krótkim czasie.

W dłuższych okresach rozliczeniowych przedsiębiorcy łatwiej rozplanować czas pracy podwładnych, tak by nie trzeba było płacić im wynagrodzenia za nadgodziny w okresach wzmożonej pracy oraz postojowego – gdy zabraknie zamówień.

Kto korzysta, kto traci

Możliwość przedłużenia okresów rozliczeniowych czasu pracy to oszczędność dla pracodawcy i utrata wynagrodzenia dla zatrudnionych. Dlatego – zgodnie z kodeksem pracy – rozwiązanie to może być wprowadzane tylko w uzasadnionych przypadkach i wyłącznie za zgodą pracowników wyrażoną w porozumieniu lub układzie zbiorowym pracy – gdy w firmie działa związek zawodowy. Podlega ono kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, każdy przypadek wydłużenia okresów rozliczeniowych należy bowiem zgłosić w najbliższym inspektoracie. Z danych PIP wynika, że z tej możliwości skorzystało już ponad 850 firm w całej Polsce, co potwierdza, że rozwiązania przyjęło się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9833

Wydanie: 9833

Spis treści
Zamów abonament