Kiedy kara umowna może być kosztem
Odszkodowanie zapłacone za wcześniejsze rozwiązanie umowy zawartej na czas określony może pomniejszyć przychód przedsiębiorcy, jeżeli jego celem było zakończenie nierentownego kontraktu.
W praktyce obrotu gospodarczego, zwłaszcza zaś w umowach zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami, bardzo często stosowanym instrumentem, z jednej strony stanowiącym dodatkowe zabezpieczenie dla strony umowy, a z drugiej dyscyplinującym partnera handlowego, jest kara umowna.
Spornym zagadnieniem jest jednak możliwość zaliczenia zapłaconej kary umownej do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z ogólnymi zasadami zaliczania wydatków do kosztów podatkowych, określonymi w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów bądź zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł, z wyjątkiem kategorii wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (odpowiednio art. 23 ust. 1 ustawy o PIT).
Tylko w przypadku wad
Wprost wyłączone z kosztów uzyskania przychodów są takie kary umowne i odszkodowania, które zostały wypłacone z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów lub wykonanych robót i usług. Są to więc odszkodowania należne kontrahentowi w sytuacjach odmiennych od – przykładowo – rozwiązania umowy przed czasem, na jaki została zawarta.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta