Bruksela bez planu dla hutnictwa
Przemysł | Europa to jedyne miejsce na świecie, gdzie moce produkcyjne hut stali się kurczą. Korzystają na tym firmy z Azji.
Adam Roguski
Konferencja „Hutnictwo w Europie" rozpoczęła się kilkusekundowym filmem pokazującym spust surówki z pieca hutniczego. Projekcja szybko została przerwana. – Za kilka lat takie obrazki Europejczycy będą mogli zobaczyć tylko na filmach, a nie u siebie – wyjaśnił tę prowokację Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, otwierając dyskusję odbywającą się w ramach EKG w Katowicach.
Europa w odwrocie
W ciągu ostatniej dekady globalne zdolności produkcyjne hut wzrosły z 1,24 mld do 2,17 mld ton, a produkcja stali z 1,06 mld do 1,61 mld ton. Najbliższe trzy lata przyniosą dalszy wzrost mocy o 180 mln ton – głównie w Chinach i Azji, ale także w nowych obszarach – na Bliskim Wschodzie.
– Czy to oznacza, że ludzie tam nie potrafią liczyć? Może po prostu rozumieją, że stal jest podstawą silnej gospodarki. Tymczasem Europa to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta