Musimy trafnie wybrać. Siła tkwi w różnorodności
Rozmowa | Dr hab. Roman Szwed, fizyk, prezes Atende SA.
Czy odnosi pan wrażenie, że sprawy energetyki w Polsce nie tracą na aktualności, bo niewiele udało się do tej pory poprawić, a niepewność, czy idziemy w dobrym kierunku, rodzi coraz większą irytację?
Roman Szwed: Sprawy energetyki nie tylko nie tracą na znaczeniu, ale wręcz zyskują z przyczyn oczywistych. Ale nawet gdybyśmy zapomnieli o kryzysie ukraińskim, to nie należałoby tracić ich z pola widzenia. Decyzji co do kierunku, w którym idziemy w zakresie energetyki, nie należy podejmować pochopnie, ale także nie należy zwlekać zbyt długo. Najważniejsze, żeby raz podjęte decyzje miały charakter długofalowy i posiadały gwarancje stabilności. Inwestycje w energetykę wymagają szczególnej stabilności prawa, zasad podatkowych i innych ważnych regulacji, ze względu na długi okres realizacji takich inwestycji i jeszcze dłuższy okres spłaty. Najgorsze, co może się zdarzyć, to częsta zmiana decyzji, nagłe pomysły dodatkowego opodatkowania etc. Takie działania muszą budzić irytację, nie powinny się zdarzać.
Gdzie tkwi przyczyna, że ciągle aktualnym pytaniem jest: co dalej z rynkiem energii w Polsce?
Do pewnego stopnia to naturalne, że tak ważne decyzje, decydujące o przyszłości kraju, są podejmowane z dużą ostrożnością i wymagają dokładnych analiz i przemyśleń. Może warto sobie uświadomić, że cywilizacja, w której żyjemy, wymaga stabilnych źródeł energii, bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta