Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zamówienia podprogowe

09 maja 2014 | Prawo | Wojciech PiórkowskI
Wojciech PiórkowskI
źródło: materiały prasowe
Wojciech PiórkowskI

By uniknąć ryzyka i nie narazić się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych przy przetargach niepodlegających przepisom ustawy, warto tak ustalić procedury, by nie były zbyt skomplikowane – pisze prawnik.

Przepisy dotyczące tzw. progu bagatelności weszły w życie 16  kwietnia 2014 r. Chodzi o zmianę art. 4 pkt 8 ustawy – Prawo zamówień publicznych (pzp). Próg ten wzrósł z  14 tys. euro do 30 tys. euro (średni próg w krajach Unii Europejskiej wynosi dla zamówień na dostawy i usługi 14 616,73 euro, dla zamówień na roboty budowlane – 31 589,04 euro). Wspomniany przepis, choć dotyczy zamówień niewielkich, ma istotne znaczenie dla zamawiających – jednostek sektora finansów publicznych, wobec czego warto przypomnieć istotę „pierwszego" progu, jego znaczenie, a także zasady i procedury udzielania tzw. zamówień podprogowych.

Uproszczenie procedur

Prawo zamówień publicznych ma na celu zagwarantowanie wykonawcom niedyskryminacyjnego dostępu do zamówień publicznych, ograniczenie ryzyka nieefektywnego wydatkowania środków publicznych oraz zapewnienie przejrzystości postępowania i wyboru wykonawcy. Wobec tego, by udzielić zamówienia (zawrzeć umowę, której przedmiotem są dostawy, usługi i roboty budowlane), podmiot zamawiający zobowiązany jest do przeprowadzenia stosownej procedury z zachowaniem określonych zasad, co gwarantuje realizację celu pzp, a także wypełnia postulaty wynikające z prawa Unii Europejskiej w obszarze zamówień publicznych.

Jednak stosowanie tak skomplikowanych i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9833

Wydanie: 9833

Spis treści
Zamów abonament