Zagraniczny wykonawca a rozliczanie VAT
Inwestycja realizowana przez wykonawców z krajów UE, ale mających stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, to korzystny instrument optymalizacji rozliczeń VAT – pisze doradca podatkowy.
W ostatnich latach dochodzi do zacieśniania kontaktów polskich i zagranicznych firm już nie tylko na poziomie dużych przedsiębiorstw – obecnie także średnie i małe firmy decydują się na współpracę z usługodawcami z całego świata. Ponadto Polska dzięki skutecznemu usuwaniu barier biurokratycznych stanowi dla takich firm coraz bardziej popularny rynek sprzedaży ich towarów i usług. Dotyczy to nie tylko rynku usług niematerialnych czy też transakcji towarowych. W Polsce aktywni są także wykonawcy świadczący usługi budowlane i budowlano-montażowe, a także dostawcy skomplikowanych systemów, np. biogazowni, elektrowni oraz ich elementów składowych.
Coraz częściej więc polscy inwestorzy decydują się na powierzenie realizacji projektu generalnemu wykonawcy z innego kraju UE. W takim scenariuszu zagraniczny generalny wykonawca, mając doświadczenie we współpracy z innymi firmami ze swojego kraju, nierzadko postanawia, że to właśnie razem z nimi będzie realizował projekt w Polsce, w związku z czym powierza im prace podwykonawcze.
Dwa scenariusze
Takie rozłożenie zadań na placu budowy położonym w Polsce prowadzi do powstania skomplikowanych konstelacji, które mogą rodzić wiele pytań podatkowych, w szczególności z punktu widzenia rozliczeń VAT.
Przeanalizujmy zatem skutki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta