Wartość nieodpłatnych świadczeń dolicza się do pensji pracownika
Użycie samochodu służbowego w celu wyjazdu na imprezę rekreacyjną jest dla osoby zatrudnionej przychodem ze stosunku pracy opodatkowanym PIT.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 4 grudnia 2013 r. (IBPBII/1/415-837/13/JP).
W związku z organizacją imprezy rekreacyjnej dla swoich pracowników, finansowaną ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca podjął decyzję, że pracownicy na miejsce spotkania będą dowożeni samochodami służbowymi zamiast autokarami. Za kierownicą samochodów usiądą wyznaczeni w tym celu pracownicy.
Pracodawca zapytał, czy użycie samochodu służbowego w celu wyjazdu na imprezę rekreacyjną jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy i czy należy z tego tytułu naliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zdaniem wnioskodawcy, użycie samochodu służbowego w celu wyjazdu na imprezę rekreacyjną nie jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy. Wskazał on, że w opisanej sytuacji nie będzie możliwe określenie, czy i w jakim zakresie konkretny pracownik skorzystał ze świadczenia. Nie będzie również znany ogólny koszt transportu. W związku z tym obliczenie wartości świadczenia oraz doliczenie jej do przychodu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta