Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prywatność ceną za pomoc

09 maja 2014 | Prawo i praktyka | Katarzyna Stabrzyńska
źródło: materiały prasowe

Przyznając świadczenia socjalne, pracodawca jest zmuszony stosować się do zasad, 
które nie wynikają wprost z przepisów i naruszają sferę osobistą zatrudnionych. Inaczej 
naraża się na konieczność opłacenia od tych pieniędzy składek z odsetkami.

Kierownicy zakładów pracy, w których funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, nie mogą spać spokojnie.  Powód – szeroko zakrojona akcja prowadzona przez ZUS, mająca na celu skontrolowanie prawidłowości odprowadzania przez pracodawców składek na ubezpieczenia społeczne od świadczeń wypłaconych z tego funduszu.

W wyniku tej kontroli urzędnicy często kwestionują zastosowanie zwolnienia tych świadczeń ze składek, wynikającego z § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.; dalej: rozporządzenie składkowe). I nie chodzi wyłącznie o przypadki, gdy pracodawca dzielił środki socjalne bez różnicowania ich wysokości. Równie często zarzuty dotyczą tego, że nie posiada on oświadczeń o dochodach na członka rodziny osoby uprawnionej. Skutek jest dość dotkliwy – nakaz zapłaty składek od wypłaconych świadczeń wraz z odsetkami.

Podział bez podstawy

Argumentacja ZUS jest prosta – pracodawca przyznał świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych niezgodnie z kryteriami socjalnymi, bo ich nie znał. Przez to nie mogą one korzystać ze zwolnienia przewidzianego przez rozporządzenie składkowe. W ocenie ZUS od konieczności stosowania tych kryteriów przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9833

Wydanie: 9833

Spis treści
Zamów abonament