Nowe rynki dla polskich firm
trendy | W trakcie VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2014 odbywają się fora gospodarcze poświęcone współpracy firm z Europy Centralnej z Chinami, Afryką i Pakistanem.
Marek Mejssner
Chiny stały się strategicznym partnerem UE w Azji, z którym stosunki – zarówno polityczne, jak i gospodarcze – rozwijają się błyskawicznie, a deficyt UE w handlu z Pekinem spada. Kraje afrykańskie dysponują dużymi możliwościami inwestycyjnymi, mimo zapóźnienia gospodarczego, zaś Pakistan tworzy środowisko dla inwestycji zagranicznych; także i firm polskich.
Dla Unii Europejskiej stosunki z Chinami stanowią jeden z najistotniejszych obszarów wspólnej polityki zagranicznej. Było to widoczne w czasie roboczej wizyty prezydenta ChRL, Xi Jinpinga w Brukseli 31 marca – 1 kwietnia br., w trakcie której spotkał się on z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem i szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Ogłoszony po tych spotkaniach komunikat nie pozostawiał wątpliwości, iż UE rozszerza znacznie stosunki z Chinami, powoli stającymi się strategicznym partnerem UE w Azji. I tak Państwo Środka będzie współdziałać z Unią Europejską w kwestii denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz w rozmowach dotyczących irańskiego programu atomowego, co oznacza pośrednictwo w rozmowach z Iranem i Koreą Północną. Chiny staną się też stroną w rozmowach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta