Zapłata za pomocą bitcoinów bez VAT
Zarówno przyjęcie alternatywnego środka płatniczego w celu umorzenia wierzytelności, jak i uregulowanie nim własnego długu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 stycznia 2014 r. (ILPP1/443-910/13-2/AWa).
Z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji wystąpił podatnik, który planuje nabyć poprzez serwis internetowy elektroniczne znaki legitymacyjne – tzw. bitcoiny. Pod nazwą tą kryje się zarówno cały system dokonywania wirtualnych płatności, jak i sama jednostka środka płatniczego. Bitcoin funkcjonuje jako alternatywny środek płatniczy w stosunku do oficjalnych walut, takich jak euro czy dolar. Wnioskodawca zamierza zawrzeć ze swoimi kontrahentami umowy, w których strony wyrażą zgodę na rozliczenie wzajemnych transakcji za pomocą tego środka płatniczego. Celem zawarcia tych umów jest umarzanie za pomocą waluty bitcoin zobowiązań kontrahentów w stosunku do wnioskodawcy, jak również umarzanie długów wnioskodawcy wobec swoich wierzycieli. W praktyce oznacza to płacenie bitcoinami za dostarczane usługi lub towary.
W ocenie wnioskodawcy, regulowanie powyższych zobowiązań za pomocą bitcoinów w sytuacji, gdy umawiające się strony wyrażą na to zgodę, nie powinno powodować dla niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta