Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Terroryzm ma przyszłość

07 czerwca 2014 | Plus Minus | Walter Laqueur

Terroryzm wydaje się zjawiskiem odwiecznym, a jednak bezustannie się zmienia. Niżej podpisany przed blisko 40 laty opublikował historię terroryzmu, a przed trzema tygodniami miał okazję napisać nową przedmowę do kolejnego wydania. Kiedy moja książka ukazała się po raz pierwszy, literatura naukowa na temat terroryzmu praktycznie nie istniała, jeśli nie liczyć kilku pozycji traktujących o IRA lub anarchistach. Nie było też poświęconych temu zjawisku konferencji, żadna uczelnia nie prowadziła zajęć na temat przemocy politycznej. W latach 70. akty terrorystyczne zdarzały się w Europie i Ameryce Łacińskiej, dochodziło do nich również na Bliskim Wschodzie, przede wszystkim w kontekście konfliktu izraelsko-arabskiego. Był on natomiast nieznany w Związku Sowieckim.

Tamte ugrupowania są dzisiaj zapomniane. W Europie baskijska ETA zadeklarowała rozbrojenie w listopadzie 2012 roku jako bodaj ostatnia. Młodzi muzułmanie, którym zdarzało się atakować różne cele w Europie, w zdecydowanej większości przenieśli się do Syrii. Ameryka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9858

Wydanie: 9858

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament