Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porwana piękna „nieznana”

07 czerwca 2014 | Kraj | Marek Kozubal
Akwarela na kości słoniowej została zrabowana w czasie wojny z dworu w Malawie
źródło: __Archiwum__
Akwarela na kości słoniowej została zrabowana w czasie wojny z dworu w Malawie

Zrabowana w czasie wojny miniatura na kości słoniowej została legalnie wywieziona z kraju. Próbowano ją sprzedać na aukcji w Niemczech. Jak to było możliwe?

Dzieło, które zostało zrabowane w czasie wojny na Podkarpaciu i znajdowało się w spisie dzieł utraconych Ministerstwa Kultury, zostało wystawione na aukcji w Niemczech. Choć licytacja obrazu została wstrzymana przez naszych dyplomatów, obraz zwrócono antykwariuszowi, który chciał go sprzedać.  Posiadał bowiem dokumenty, z których wynikało, że legalnie kupił obraz w krakowskim domu aukcyjnym.

Policja dowiedziała się o sprawie, ale niewiele zrobiła. Funkcjonariusze zainteresowali się handlem utraconą w czasie wojny akwarelą, dopiero gdy zapytaliśmy o to w Komendzie Głównej Policji.

Nieznajoma? Żona?

Nieznana młoda kobieta patrzy w prawo, twarz ma bladą, szyję owiniętą delikatnym różowym szalem we wzory. Na głowie ma koafiurę charakterystyczną dla dziewiętnastowiecznej mody fryzjerskiej. Włosy „ułożone w poprzeczne pukle" – tak ją opisywał w 1912 r. autor katalogu z wystawy zorganizowanej we Lwowie. Kobieta ubrana jest w białą suknię z bufiastymi rękawami.

Akwarela „Portret nieznanej" namalowana została na kości słoniowej. Jest niewielka, jej wymiary to zaledwie 9,7 na 8 cm. Sygnowana jest „J.N.Głowacki a' Vienne 1832". Prawdopodobnie jej autor Jan Nepomucen Głowacki (1802–1847) uwiecznił wizerunek żony Marii z domu von Zima und Kiraly-Helmecz Banko.

Przypadkowe odkrycie

Miniaturę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9858

Wydanie: 9858

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament