Schować szable
Utopia Euromajdanu zakwestionowała podziały polityczne. Gdy się o demokrację walczy, to podział na lewicę i prawicę jest wtórny i zawieszony. Obowiązuje „antypolityka” – pisze publicysta.
Takie wydarzenia jak Euromajdan czy wcześniejsza „Solidarność" są wyjątkowe i z niczym nieporównywalne. Dlatego są niewdzięcznym materiałem do analizy dla naukowca i niezwykle atrakcyjnym dla publicysty lub reportażysty. Owszem, stworzono ogólne teorie rewolucji, ale zawsze zawodne i pisane raczej przez filozofów niż naukowców. Dzieje rewolucji francuskiej, amerykańskiej czy bolszewickiej zaś dają największą amplitudę interpretacji ze wszystkich opisywanych wydarzeń historycznych.
Komunizm możliwy jako wyjątek
Podczas takiej rewolucji jak polska „Solidarność" czy ukraiński Euromajdan najbardziej zmieniają się stosunki między ludźmi. Codzienny ludzki egoizm zastępują świadectwa altruizmu, cynizm ustępuje przed powszechną szlachetnością, rywalizację zastępuje współpraca i samopomoc. Kto widział, jak pracuje kuchnia na Euromajdanie, ten wie, o co chodzi. Na zrealizowanej utopii Majdanu prywatne zamieniało się w publiczne. Przechodzisz przez Majdan i tu jest dla ciebie jedzenie, a tu możesz dostać ciuchy, tam możesz się położyć, a jeśli potrzebujesz, zaprowadzą cię do lekarza, których czuwa na Euromajdanie aż w nadmiarze. Nawet kawa czy zupa „ze wszystkiego" miały swój rewolucyjny charakter, smakowały wyjątkowo, tak właśnie, jak wyjątkowe było to zdarzenie. Na Euromajdanie wszystko było wspólne: aprowizacja, spanie, służba zdrowia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta